SPRÓBUJMY RAZEM OSWOIĆ ŚWIAT

„ … SPRÓBUJMY RAZEM OSWOIĆ ŚWIAT…”

10 czerwca 2010 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina 3D na film pt. „ Disco robaczki”. Wszystkie mamy oraz opiekunowie ze szkoły i internatu zebrali się przed szkołą o godzinie 9.00. Wyprawa do Siedlec, zorganizowana przez nauczycielki panią Kasię i panią Małgosię, wywoływała radość i jednoczesne napięcie wśród rodziców i Dyrekcji.
Rok intensywnej pracy z dziećmi ze zdiagnozowanym autyzmem oraz z upośledzeniem umysłowym z oddziałów przedszkolnych przekonał organizatorki, że warto sprawdzić jak dzieciaki funkcjonują poza szkołą.Wszyscy stawili się punktualnie. Przed godziną 10.00 byliśmy na miejscu. Nowe przeżycia wywoływał korytarz w gmachu kina. Nasze kochane maluchy poradziły sobie świetnie ze swoimi słabościami. Nad panującym szumem, kolorystyką ścian, nowymi zapachami i bodźcami zewnętrznymi, którymi byli bombardowani potrafili zapanować. W sali kinowej zajęliśmy wygodne miejsca i czekaliśmy na projekcję filmu. W trakcie trwającego godzinę filmu dzieci zachowywały się znakomicie. Nikt nie płakał, nikt nie krzyczał, nie próbował uciekać z sali. Ci, którzy czuli, że brakuje im pewności siebie przytulali się do opiekunów lub trzymali ich za rękę.Po zakończonym seansie wyszliśmy z sali, przed którą zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Kolejnym wyzwaniem dla maluchów była wizyta w Mc Donald´s. Tam szybka kontrola pamięci w głowach pań dotycząca możliwości pokarmowych poszczególnych dzieci. Uf… udało się nad wszystkim zapanować.
Około godziny 13.20 dojechaliśmy przed naszą szkołę. Czekali tam na nas uśmiechnięci rodzice oraz przełożeni.

Mottem do wielu działań nauczycielek oddziałów przedszkolnych w SOSz-W są słowa piosenki śpiewanej przez osobę z autyzmem Paulinę Chodakowską i Andrzeja Krzywego:


„..Spróbujmy razem zbudować ląd, gdzie wszystko ma
przyjazny kształt. Spróbujmy razem oswoić świat,
zbudować most do naszych miast…”

Osobom z upośledzeniem umysłowym oraz z autyzmem trudno jest przełamywać bariery „własnego” świata. Wyjazd do „nowego” świata pokazał nauczycielkom oraz rodzicom jak wspaniale mają pociechy, które z właściwą pomocą osób z Ośrodka tworzą mosty do swoich serc.
Organizatorki wyprawy dziękują rodzicom oraz dyrekcji za zaufanie

Przewiń do góry Skip to content