ZIELONA SZKOŁA W MAŁOPOLSCE

Już po raz kolejny wychowankowie naszego Ośrodka dzięki Panu Zbigniewowi Marciniukowi zastępcy Prezesa Zarządu Wspólnoty Powiatowej w Garwolinie mogli wziąć udział w 5 dniowym wyjeździe ,, Zielona Szkoła w Małopolsce”. Wyjazd finansowany był: zadanie nr 5 ,,Organizowanie imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych wspierających ich działalność”. Projekt ,,Zielona Szkoła w Małopolsce”. Organizator: Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa w Garwolinie. Realizacja zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w 2022r. w obszarze ,,Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych” w formie powierzenia realizacji zadań. Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego.
W dniach 22.08. – 26.08. 2022r. 14 wychowanków pod opieką trzech opiekunów aktywnie i ciekawie spędziło czas na Zielonej Szkole w Małopolsce.
22.08.2022r. – w poniedziałek uczestnicy ,,Zielonej Szkoły” zebrali się w Garwolinie o godzinie 7.00. po sprawdzeniu listy obecności wyruszyliśmy autokarem w stronę Krakowa. Po drodze mogliśmy podziwiać piękne widoki. Tego dnia zwiedzaliśmy Zagańsk gdzie mogliśmy podziwiać historyczny Dąb Bartek, królewski zamek w Chęcinach oraz wybrane zabytki Kielc. W godzinach popołudniowych dotarliśmy na nocleg do Krakowa. Po obiadokolacji wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.
23.08. 2022r.-wtorek w tym dniu zwiedzaliśmy Wawel, groby królewskie, smoczą jamę, rynek Starego Miasta, Collegium Maius, kościół Mariacki. Po obiedzie i krótkim odpoczynku udaliśmy się do krakowskiego ZOO .
24.08. 2022r.- w środę odbyliśmy pieszą wycieczkę na Kopiec Kościuszki i do Muzeum Kościuszkowskiego. W muzeum obejrzeliśmy wystawę ,,Kościuszko bohater wciąż potrzebny”. Na obiad wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Po południu kontynuowaliśmy zwiedzanie ZOO. Wśród pięknych roślin i egzotycznych zwierząt mogliśmy trochę odpocząć po pieszej wędrówce na kopiec Kościuszki.
25.08. 2022r.- w czwartek po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie żydowskiego Kazimierza. Od pana przewodnika uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji. Po obiedzie i odpoczynku po trudach pieszej wycieczki udaliśmy się do kopalni soli w Wieliczce. Mogliśmy tam podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy solankowe i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę świętej Kingi. Do kopalni schodziliśmy schodami (ok 380 stopni) na poziom I (64 m). na powierzchnię wyjechaliśmy windą z poziomu III (135 m). Do bursy, w której mieszkaliśmy wróciliśmy na późną kolację. Trochę zmęczenia ale szczęśliwi i pełni wrażeń.
26.08. 2022r.- rano po śniadaniu wyjechaliśmy w drogę powrotną. Tego dnia zaplanowane było zwiedzanie Ziemi Świętokrzyskiej m.in. Kolegiaty św. Marcina w Opatowie. Do świątyni pojechaliśmy meleksami. Była to nie zapomniana podróż ponieważ, niektórzy z nas po raz pierwszy jechali takim pojazdem.
Po wizycie w Krakowie i w Wieliczce pozostały wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko. Jednak w naszej pamięci pozostają wspomnienia, niezapomniane wrażenia, no i oczywiście nowi przyjaciele. Wszystkim zielona szkoła bardzo się podobała i mamy nadzieję, że za rok również będziemy mieć okazję wyjazdu na taką wycieczkę.

(B. Witkowska)

(B. Witkowska)

Przewiń do góry Skip to content