Wyjątkowy talent Bartosza Górskiego

Bartek jest uczeniem klasy II b szkoły przysposabiającej do pracy. Chłopiec prezentuje niezwykłe umiejętności techniczne, którymi zachwyca nie tylko swoich nauczycieli, ale całą społeczność szkolną.

Niedawno na forum szkoły przysposabiającej do pracy miała miejsce prezentacja działania wykonanej przez Bartka mini pralki automatycznej. Model został skonstruowany z zastosowaniem specjalistycznej wiedzy z zakresu nauk technicznych. Trudno jest opisać kreatywny sposób wykonania tego przedmiotu. Dla wielu osób obserwujących pokaz Bartka dużym zaskoczeniem było praktyczne działanie pralki, która wyprała i odwirowała ściereczki do tablicy szkolnej. Nieprawdopodobny talent ucznia wprawił w pozytywne osłupienie wielu nauczycieli.

Konstruowane przez ucznia modele,przy bardzo zaawansowanym mechanizmie działania,cechuje duża ich funkcjonalność. Nie są one tworzone tylko po to, aby stały na półce. Ważne dla Bartka jest ich praktyczne wykorzystanie. Mimo, że dużą popularnością cieszy się skonstruowana przez ucznia pralka,warto zaznaczyć, że ma on jeszcze na swoim koncie innych bardzo ciekawych wynalazków.

W czasie edukacji w SOSW im. K. Makuszyńskiego w Węgrowie stworzył m.in. takie dzieła techniczne jak zasilane bateriami i panelami solarnymi modele samochodów osobowych. Zabawki są wykorzystywane przez uczniów w czasie wolnym od zajęć. Na uwagę zasługuje również skonstruowany przez Bartka wyjątkowy telefon komórkowy, który podarował koleżance z klasy równoległej do codziennego korzystania. Uczeń zbudował także głośnik z możliwością  połączenia bluetooth, z którego chętnie korzystają inni wychowankowie, słuchając muzyki w czasie przerw międzylekcyjnych. Poza tym zaprojektował i wykonał lampę solarną oraz lokomotywę napędzaną bateriami.

Z rozmowy z Bartkiem wynika, że już jako mały chłopiec interesował się światem techniki. Jego największą pasją jest konstruowanie maszyn oraz urządzeń AGD i RTV. Do ich wykonania używa przedmiotów z recyklingu, w tym m.in. tekturowych pudełek po butach, plastikowych pojemników i butelek po różnych płynach, słomek po napojach, korków i wykałaczek oraz wielu innym przedmiotom, którym daje drugie życie. Wszystkie modele Bartka są precyzyjnie i dokładnie opisane w taki sposób, aby każdy mógł z nich skorzystać. Nie wymagają dodatkowej instrukcji obsługi.

Jesteśmy bardzo dumni z naszego ucznia. Podziwiamy jego niespotykany talent. Kibicujemy Bartkowi w dalszym spełnianiu marzeń i czekamy na kolejne niesamowite wynalazki.

AK., A.Ś., M.M., G.S.

Przewiń do góry Skip to content