WIZYTA W TEATRZE W RAMACH PROJEKTU „LETS PLAY WITH FAIRY TALES”

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie w dniu 20 grudnia 2011r. po raz kolejny odwiedzili teatr „Baj” w Warszawie. Wizyta stanowiła jedno z działań zaplanowanych w międzynarodowym projekcie realizowanym w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Główne cele wyjazdu wiązały się z tematyką projektu, która oscyluje wokół baśni. Wychowankowie Ośrodka mieli możliwość obejrzenia inscenizacji baśni, a przez to poznania fascynującego świata teatru. Tym razem uczestnikom wycieczki zaprezentowano spektakl „Zima w Dolinie Muminków” w adaptacji i reżyserii Pani Anety Pluszka. Przepiękną scenografię do przedstawienia wykonał Pan Jacek Zagajewski, a opracowanie muzyczne Pan Kuba Grzegorek. Spektakl stanowił połączenie teatru „żywego planu” i teatru lalek, co spotkało się z dużym zainteresowaniem widzów. Na scenie ożyli bohaterowie z opowiadań Tove Jansson: Mama i Tatuś Muminka, Mała Mi, Paszczak, Too-Tiki. Dzieci wspólnie z nimi odkrywały różne oblicza zimy, która może być puchata i miękka jak pierzyna, ale też lodowata i niebezpieczna. Piękna scenografia, muzyka, znakomita gra aktorów sprawiły, że spotkanie z teatrem na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki. Po spektaklu uczniowie mieli okazję spotkać aktorów , którzy zagrali w przedstawieniu. Dowiedzieli się wiele na temat ich pracy przy przygotowaniu przedstawienia oraz specyfiki zawodu aktora. Zrobiono wspólne, pamiątkowe zdjęcia.
Wizyta w teatrze i rozmowa z prawdziwymi aktorami była jednym z etapów naszych działań w ramach projektu. Dzieci odkryły teatr jako miejsce. Uzyskały odpowiedzi na wiele interesujących je pytań: jak zbudowana jest scena, co się kryje za kulisami, gdzie znajduje się widownia, co się dzieje, kiedy zabrzmi ostatni dzwonek? Dowiedziały się też, jakie osoby są potrzebne, aby można było wystawić spektakl.
Wyjazd do teatru był dla dzieci wielką przygodą, która będzie trwała nadal poprzez realizację kolejnych działań projektowych.

Ewa Szyndler-Kułak

Agnieszka Wiśniewska

Przewiń do góry Skip to content