Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Węgrowie

Nie zarażę cię autyzmem, ale mogę optymizmem – pod takim hasłem, w czwartek 30 marca,  świętowano Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Tradycją stało się, że podczas corocznych obchodów Rynek Mariacki świeci na niebiesko. Tak też było i w tym roku. Happening zgromadził maluszków z okolicznych z przedszkoli oraz dzieci i młodzież z węgrowskich placówek. Ubrani na niebiesko uczestnicy wydarzenia zasygnalizowali tym samym, że osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie są ze swoimi problemami same, a sam kolor jako najczystszy i najbardziej odrealniony zarazem symbolizuje niewinność i nadzieję.   

Obchody zostały zorganizowane w ramach projektu grantowego „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” realizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie. Wspólna zabawa z uczestnikami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu miała miejsce na placu przed Bazyliką Mniejszą w Węgrowie. Gości przywitała dyrektor SOSW Hanna Kasperowicz. – Celem naszej kampanii jest pomoc osobom ze spektrum autyzmu, tak by móc zrozumieć ich potrzeby i właściwie na nie reagować. Dziękuję, że z nami jesteście. Myślę, że dzięki wam nasi wychowankowie wiedzą, że są ważni, potrzebni i bardzo przez wszystkich kochani – mówiła pani dyrektor.

Głos zabrała również zastępca burmistrza Węgrowa Halina Ulińska. Pani burmistrz przypomniała obecnym, że autyzm to nie choroba, tylko zaburzenie, które wymaga wsparcia i solidarności. Po przemówieniach, przyszedł czas na taniec w wykonaniu dzieci i nauczycieli z SOSW oraz zabawę przy ulubionych rytmach muzyki. Do wspólnych pląsów zachęcała obecna na Rynku Mariackim Myszka Miki, Minionek oraz Chase. Rozwiązano też konkurs plastyczny „Niebieski świat. Nasz wspólny świat”. Organizowane w ramach projektu  „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” zmagania plastyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pierwsze miejsce wywalczyły ex aequo – Przedszkole nr 2 „Pod Słoneczkiem” – grupa Żabki w Węgrowie oraz Żłobek Miejski w Węgrowie – grupa „Biedronki”, „Sówki”, „Pszczółki” i „Żabki”. Na drugiej pozycji uplasowało się Przedszkole nr 1 im. Cz. Janczarskiego w Węgrowie – grupa „Biedronki”, zaś trzecią lokatę wywalczył Aleksander Cholewa z Przedszkola nr 2. Wyróżnienie trafiło do Przedszkola SOSW w Węgrowie – grupa P5c, P6b, P6c, P6d, Przedszkola nr 3 im. M. Konopnickiej w Węgrowie – grupa Jagódki oraz Przedszkola SOSW – grupa P4a, P5a. W kategorii szkoły podstawowe nagrodzeni zostali: Filip Ilczuk ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Grzymały w Sadownem (I miejsce), Sebastian Łoreczyn ze Szkoły Podstawowej im. J. Pawła II w Węgrowie oraz Sebastian Kopeć ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grębkowie (ex aequo drugie miejsce), a także klasa III – Szkoła  Podstawowa nr 5 w Mińsku Mazowieckim. W kategorii szkoły ponadpodstawowe zwycięzcą okazał się Mikołaj Wyszomirski, a wyróżnienie otrzymał Igor Donoch (obaj to uczniowie SOSW w Węgrowie). Po wręczeniu nagród i dyplomów, wypuszczono w niebo niebieskie balony – znak solidarności i wsparcia osób ze spektrum autyzmu.

A.K.

Przewiń do góry Skip to content