Dyrekcja, wychowawcy i wychowankowie bardzo serdecznie dziękują Panu Zbigniewowi Marciniukowi wice-prezesowi Stowarzyszenia Wspólnota Powiatowa w Garwolinie za kilkunastoletnią współpracę, organizację wspaniałych wyjazdów, w których mogliśmy uczestniczyć. Dostarczyły nam one wiele niezapomnianych wrażeń, mogliśmy poznać piękne zakątki różnych regionów Polski.
W dniach 03. 12.- 06.12. 2022r. 10 wychowanków i 2 opiekunów naszego Ośrodka wzięło udział w zielonej szkole w Sandomierzu.
03.12. – Wyjazd ze szkoły do Garwolina. O godzinie 8.00 wszyscy uczestnicy zielonej szkoły wyruszyli autokarem do Lublina. W Lublinie zwiedziliśmy zamek królewski oraz na Starym Mieście piękne zabytkowe kamieniczki. Zwiedzając Stare Miasto na przecięciu dwóch ulic Jezuickiej i Teodora Gruella napotkaliśmy Kamień Nieszczęścia. Pani przewodnik opowiedziała nam historię tego kamienia. W tym dniu zwiedziliśmy znany nam z historii Majdanek, czyli Państwowe Muzeum na Majdanku- niemiecki obóz koncentracyjny i jeniecki. Lublin oczarował nas swoją historią, pięknymi zabytkowymi kamieniczkami mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy. Do Sandomierza dojechaliśmy na obiadokolację trochę zmęczeni ale szczęśliwi i pełni wrażeń.
04. 12.- Po śniadaniu udaliśmy się autokarem z Panem przewodnikiem na zwiedzanie Sandomierza. Najpierw zwiedziliśmy Zamek Królewski, który od roku 1986 jest siedzibą Muzeum Zamkowego. W muzeum mogliśmy zobaczyć zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne, etnograficzne i literackie, w tym słynne średniowieczne Szachy Sandomierskie. Następnie zwiedziliśmy klasztor Braci Dominikanów. Po czym udaliśmy się do podziemnej trasy turystycznej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ,,Legendarnej Komnaty”, w której znajduje się multimedialna wystawa gdzie poznaliśmy legendę o bohaterskiej Halinie Krępiance. Następnie ruszyliśmy podziemną trasą pokonując 470 metrów krętych korytarzy. Pokonaliśmy 364 schody, odwiedziliśmy 34 komnaty. Po pokonaniu krętej trasy wyszliśmy na powierzchnię przy Ratuszu w centrum Starego Miasta. Później zwiedziliśmy muzeum zbrojownię tu mogliśmy się wcielić w różne postacie historyczne. Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na kiermasz, na którym mogliśmy zakupić pamiątki. Zadowoleni trochę zmęczeni i zmarznięci udaliśmy się na do Domu Turysty na zasłużony posiłek i odpoczynek.
05. 12.- w tym dniu po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do miejscowości Ujazd. Tu zwiedziliśmy XVII- wieczną rezydencję magnacką ,,Krzyżtopór” ufundowaną przez Krzysztofa Ossolińskiego wojewodę Sandomierskiego, która była w czasach swojej świetności najpotężniejszą budowlą magnacką w Polsce i Europie. Podczas potopu szwedzkiego zamek został zniszczony, wywieziono wyposażenie zamku. W 2018r. Zamek Krzyżtopór otrzymał tytuł Pomnika Historii. Pomimo, iż posiada status trwałej ruiny to zachwyca swoim widokiem. Zamek Krzyżtopór zachwycił nas nie tylko swoją wielkością, ale także tym, że powitał nas Mikołaj, który rozdawał cukierki. Następną atrakcją tego dnia była wizyta w Akademii Ziołowej ,,Czary napary” – Marcina z Urzędowa. Mogliśmy tu poznać różne zioła i ich działanie na organizm oraz sprawdzić jak działają wkładając specjalne okulary. Zwiedzając wystawę mogliśmy obejrzeć Herbarz Polski z 1595roku autorstwa polskiego badacza Marcina z Urzędowa. Tego dnia czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. Odwiedziła nas śnieżynka, która rozdała wszystkim prezenty. 06.- 12.- Rano po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Zwiedziliśmy wystawę pięknych choinek ubieranych w różnych krajach. Zobaczyliśmy jak produkowane są ozdoby choinkowe. Później każdy z uczestników otrzymał bombke, którą mógł ozdobić według własnego pomysłu oraz zakupić piękne gotowe ozdoby. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Byliśmy zadowoleni, szczęśliwi, że tak dużo mogliśmy zobaczyć.
M. Michalczyk, B. Witkowska