Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2023/2024 w nowym budynku SOSW w Węgrowie!

Zmodernizowany, piękny, dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych. W poniedziałek, 4 września, w nowej siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2023/2024. 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Po nabożeństwie wszyscy zebrani goście udali się do dawnego Gimnazjum Gminy Liw – a od września 2023 roku – siedziby SOSW, by rozpocząć nowy rok szkolny.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, dyrektor SOSW w Węgrowie Hanna Kasperowicz, a także przedstawiciele kadry pedagogicznej, grona rodziców i uczniów. Nowo wyremontowany budynek poświęcili: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, ksiądz prałat Leszek Gardziński i ksiądz Andrzej Falkowski.  

Nowy gmach SOSW to owoc wieloletnich starań m.in. senator Marii Koc, starosty powiatu węgrowskiego Ewy Besztak, a także dyrektor ośrodka Hanny Kasperowicz. Zakup byłego budynku Gimnazjum Gminy Liw, a następnie przebudowa obiektu, roboty termomodernizacyjne, odnowienie ścian, posadzek i prace związane z dostosowaniem budynku do potrzeb i możliwości uczniów niepełnosprawnych kosztowało w sumie niemal 17,554 mln zł – z czego aż 13,300 mln zł to pozyskane środki rządowe, a 4,254 mln to udział powiatu węgrowskiego.

Wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej gości, uczniów, rodziców i nauczycieli przywitała pomysłodawczyni zakupu dawnego gimnazjum i jego nowego zagospodarowania – starosta powiatu Ewa Besztak. – Możemy poszczycić się jednym z największych ośrodków tego typu na Mazowszu, a być nawet w regionie. Zapraszamy do nas, do Węgrowa. Dzięki tej inwestycji, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, będzie mógł się rozwijać. Już o myślimy o tym, aby utworzyć kolejne, nowe kierunki kształcenia. Zatem będzie to też dokonały krok do tego, aby w tym miejscu, na terenie tego budynku i budynku sąsiedniego, który specjalny ośrodek opuścił, utworzyć specjalistyczny ośrodek, który będzie wpierał osoby z niepełnosprawnościami i zagrożonymi wykluczeniem. Daje to ogromną szansę na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami od najmłodszych lat do późnej starości. Dziękuję panu ministrowi, że wybrał Węgrów na dzisiejszą uroczystość. Czujemy się zaszczyceni i wyróżnieni. Całej rodzinie oświatowej, uczniom, nauczycielom, pracownikom oświaty, rodzicom, życzę po prostu dobrego roku szkolnego – mówiła pani starosta.

Głos zabrał również minister Przemysław Czarnek. – Jeszcze nigdy w historii nie kończyliśmy na skalę ogólnopolską roku szkolnego w szkole specjalnej i nie rozpoczynaliśmy roku szkolnego na skalę ogólnopolską w szkole specjalnej. Dlaczego? Dlatego, że podkreślamy ogromną wagę tych szkół. Szkoły specjalne to szkoły, w których pracują znakomici nauczyciele, do której chodzą znakomici uczniowie, do której tych uczniów przyprowadzają znakomici rodzice, tylko muszą mieć warunki do tego, by uczyć się w godnych salach lekcyjnych i godnych salach gimnastycznych – podkreślił minister.

Szef resortu edukacji podkreślił też, że inauguracja roku szkolnego 2023/2024 jest najspokojniejsza od kilku lat. Poprzednie lata naznaczone pandemią, nauką zdalną i wojną w Ukrainie nie sprzyjały przyjaznej atmosferze. Ten rok ma być inny. Jak zapowiada minister będzie obfity – uczniowie klas czwartych mają otrzymać laptopy, nauczycielom zostanie przyznany bon o wartości 2,5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup laptopa i dodatkowe wsparcie finansowe z okazji 250-lecia uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej. Poza tym od przyszłego roku zwiększyć się ma także subwencja oświatowa, rząd też dalej będzie inwestował w „Laboratoria przyszłości” i program „Poznaj Polskę”. – Problemów nam brakować nie będzie, ale razem będziemy stawiać im czoła. Życzę wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom w całej Polsce, a także tym, którzy zajmują się oświatą, spokojnego roku szkolnego, pełnego sukcesów, przede wszystkich uczniów, bo dla nich jesteśmy w oświacie – życzył minister.

Historyczny charakter poniedziałkowego wydarzenia podkreśliła również senator Maria Koc. – Dzisiaj jest ta szczęśliwa chwila, że jesteśmy w tej szkole. I od dzisiaj dzieci i młodzież, to jest 240 młodych osób, będzie korzystało z nowej, bezpiecznej, kolorowej, przyjaznej i dostosowanej do potrzeb infrastruktury. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni, bo spełniło się marzenie wielu osób. Została zrealizowana inicjatywa, która jest jedną z najwartościowszych, jakie podjęliśmy przez ostatnie lata tutaj, na terenie powiatu węgrowskiego – dodała.

Pani senator przypomniała również, w jaki sposób doszło do zakupu obiektu i ogromny upór starosty powiatu Ewy Besztak, radnych Rady Powiatu Węgrowskiego, dyrektor Hanny Kasperowicz w dążeniu do pozyskania potrzebnych środków zewnętrznych i polepszenia warunków kształcenia i wychowania dzieci. Słowa podziękowania popłynęły także w kierunku premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Przemysława Czarnka i rządu polskiego. Dzięki dofinansowaniu z rezerwy ogólnej budżetu państwa, środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Polskiego Ładu, marzenie całej społeczności szkolnej o godnych warunkach nauki i pracy stało się rzeczywistością. Podniosłą chwilę uświetnił krótki program artystyczny w wykonaniu chóru szkolnego, a także dzieci i młodzieży z ośrodka i  wolontariuszy z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego w Węgrowie. Autorskim piosenkom i scenkom przyświecał patron Kornel Makuszyński i twórczość jego „uśmiechniętych książek”.

Wdzięczność wyraził też minister Czarnek, który w podziękowaniu za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania, wręczył dyrektor Hannie Kasperowicz dyplom uznania i medal Komisji Edukacji Narodowej. – Drodzy wychowankowie, kochane dzieci, to wasza szkoła, to wy jesteście jej sercem i duszą. Wierzę, że ta nowa placówka, będzie dla was miejscem, gdzie będziecie mogli w pełni rozwijać swój potencjał, spełniać marzenia, realizować plany i zawierać trwałe przyjaźnie – życzyła pani dyrektor. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie przez gości nowej siedziby SOSW. Dla dzieci i młodzieży zabrzmiał natomiast pierwszy w tym roku szkolny dzwonek.

A.K.

Przewiń do góry Skip to content