Nadanie sztandaru SOSW w Węgrowie

To był niezwykle ważny i uroczysty moment dla całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Od czwartku, 15 września, Ośrodek posiada własny sztandar.

Sztandar jest uznawany za symbol najważniejszych wartości – honoru, męstwa, wierności i miłości do ojczyzny. Uczniowie oddają mu cześć podczas najważniejszych wydarzeń: uroczystości szkolnych, święta patrona czy uroczystości patriotyczno-religijnych. Jest on symbolem tradycji i historii, dlatego chwila nadania sztandaru zapisuje się zawsze na kartach pamięci szkoły.

„Dałem Wam wielki skarb – uśmiech” – pod takim hasłem odbyła się uroczystość nadania sztandaru im. Kornela Makuszyńskiego, która zgromadziła uczniów, nauczycieli i pracowników Ośrodka. Gośćmi tego wydarzenia byli m.in. biskup drohiczyński ks. Piotr Sawczuk, ks. prałat Leszek Gardziński i starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor Ośrodka Hanna Kasperowicz.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od liturgii słowa i kazania pod przewodnictwem biskupa Piotra Sawczuka, który w swoim przemówieniu nawiązał do symboliki sztandaru i postaci Kornela Makuszyńskiego – patrona Ośrodka, zwanego autorem „uśmiechniętych książek”. Gwoździe symbolicznie wbili fundatorzy sztandaru – przedstawicielka pracowników SOSW w Węgrowie – Barbara Witkowska i reprezentant rady parafialnej parafii św. Ojca Pio w Węgrowie – Jacek Antoniuk. Ważnym elementem ceremonii było poświęcenie sztandaru im. K. Makuszyńskiego i odczytanie aktu nadania. Prezentacji sztandaru dokonała dyrektor Hanna Kasperowicz. – Sztandar szkoły składa się z awersu oraz rewersu. Ma on kształt kwadratu, jest wykonany z tkaniny, umieszczony na drzewcu. Drzewiec zdobi głowica w formie orła. Główna strona sztandaru posiada tło w kolorze ecru. Centralne miejsce zajmuje  portret patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego. Wizerunek patrona otoczony jest nazwą szkoły. Strona druga jest tkaniną koloru czerwonego. Na tym tle jest umieszczone godło naszego państwa – srebrzysty orzeł z głową otoczoną złotą koroną, zwróconą w prawą stronę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu oraz gotowość do pokonania przeszkód i trudności. Orzeł otoczony jest napisem wyszytym wielkimi, drukowanymi literami: przyszłość, nauka, ojczyzna. Cały sztandar obszyty jest złotą taśmą, ozdobioną złotymi frędzlami – objaśniła dyrektor Kasperowicz.

Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego nastąpiła część artystyczna. Najpierw na scenie z układem tanecznym wystąpiły maluchy z przedszkola, potem polsko-ukraińską przyjaźń wyraziły śpiewem koleżanki z klasy – Zlata z Ukrainy i Lenka. Zaprezentowana też została sylwetka Kornela Makuszyńskiego, uczniowie wcieli się zaś w role znanych i lubianych bohaterów literackich. I tak specjalnie na uroczystość nadania sztandaru do Ośrodka zawitał Koziołek Matołek, Małpka Fiki Miki, Jacek i Placek (z powieści „O dwóch takich, co ukradli księżyc) i Panna z Mokrą Głową. Całość uświetnił występ szkolnego chóru.    

Głos zabrała również starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak. – To wielkie święto w naszym Ośrodku, który od dzisiaj ma jeszcze jeden symbol, którym jest sztandar. Będzie on towarzyszył w najważniejszych wydarzeniach, jakie tu będą miały miejsce. Jestem pewna, że talenty w tej szkole nadal będą rosły, dalej się rozwijały i nie raz nas jeszcze zachwycą. Gratuluję wszystkim występującym na scenie i pięknej uroczystości – dodała. Na koniec swoją wdzięczność wyrazili uczniowie, którzy wręczyli przybyłym gościom własnoręcznie wykonane makramy i różańce.

A.K.

Przewiń do góry Skip to content