Nadanie imienia Kornela Makuszyńskiego Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Węgrowie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ma już swojego patrona. Od środy, 21 czerwca, jest nim Kornel Makuszyński – patron ze słońcem w herbie.

Przygotowania do uroczystości trwały kilka tygodni. Specjalnie na tę okazję uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali kukiełki – książkowych bohaterów Kornela Makuszyńskiego (zostaną one umieszczone w Izbie Patrona, stanie się to po przeniesieniu do nowej siedziby Ośrodka). W ekspozycji tej znajdzie się również tablo: „Z wizytą w Zakopanem”, „Z wizytą w Pacanowie”, „Życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego”, galeria portretów autora uśmiechniętych książek oraz przygotowane przez przedszkolaków okładki najciekawszych powieści Kornela. W Izbie Pamięci patrona szkoły będzie można również wysłuchać pieśni Kornela Makuszyńskiego (zapis na nośniku elektronicznym), zapoznać się ze specjalnym zbiorem jego wierszy oraz najpiękniejszymi cytatami pióra mistrza słowa. Galerię wszystkich przygotowanych prac można było zobaczyć już przy wejściu do Ośrodka. Kornelowska ścieżka wiodła na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się uroczystości. Wydarzenie prowadziła wicedyrektor SOSW w Węgrowie Agnieszka Wiśniewska.  

W imprezie udział wzięli m. in. dyrektor delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Siedlcach Adam Skup, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, wicestarosta powiatu węgrowskiego Marek Renik, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, radni powiatu węgrowskiego, dyrektorzy instytucji współpracujących z placówką, przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, a także dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół i placówek. Wśród uczestników nie zabrakło również rodziców, emerytowanych nauczycieli Ośrodka i absolwentów.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie i jednocześnie dziekan drohiczyński – ks. kan. Wiesław Niemyjski oraz proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie – ks. Andrzej Falkowski.

Po nabożeństwie i odśpiewaniu hymnu szkoły, zgromadzonych gości przywitała pani dyrektor SOSW w Węgrowie Hanna Kasperowicz.

– Po 25 latach nadajemy imię Ośrodkowi. Kornel Makuszyński, to postać, która jest dla nas symbolem radości życia, wiary w ludzi i motywacji do działania. Jego twórczość uczy nas jak osiągnąć szczęście, jak znaleźć wspólny język z innymi, jak uporać się z trudnościami i jak czerpać radość z każdego dnia. Nasz Ośrodek to nasz drugi dom. Miejsce, w którym staramy się dać naszym wychowankom szansę na odnalezienie w sobie optymizmu, wiary w przyszłość i możliwość realizacji marzeń. Kornel Makuszyński powiedział „Wyobraź sobie cuda, a one się spełnią”. Wierzę, że jego słowa to wskazówki dla nas, dlatego pomagamy odkrywać dzieciom ich marzenia i pokazywać jak mogą je spełniać. A może to się dziać dzięki wiedzy, umiejętnościom i kompetencjom zdobytym w Ośrodku. Życzę nam wszystkim wiary, optymizmu i radości z każdego dnia. Niech Kornel Makuszyński będzie wzorem odwagi i wiary w to, że świat naprawdę może być lepszy – podsumowała pani dyrektor.

Ciekawym punktem spotkania była prezentacja multimedialna Ośrodka, która ukazała rys historyczny placówki, pierwsze osiągnięcia uczniów i szereg zmian wprowadzonych na przestrzeni lat. Niezwykle podniosłym momentem było zgłoszenie przez pani dyrektor Hannę Kasperowicz gotowości do przyjęcia aktu nadania imienia dla całego Ośrodka, Przedszkola Specjalnego i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Stosowny dokument na ręce pani dyrektor przekazała pani starosta Ewa Besztak. Potem zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny w wykonaniu wychowanków i nauczycieli z Ośrodka. Na scenę wkroczyli „Kornelowscy bohaterowie”, czyli Jacek i Placek („O dwóch takich, co ukradli Księżyc”), Koziołek Matołek („Przygody Koziołka Matołka”), Basia („Awantura o Basię”), Ewa („Szaleństwa panny Ewy”), Adaś („Szatan z siódmej klasy”), Irenka („Panna z mokrą głową”), król Piast („Za króla Piasta Polska wyrasta”), małpka Fiki-Miki („Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”), a także małe „Kornelki” i „Koziołki Matołki” – czyli dzieci z przedszkola, na końcu zaś z kolorowego tłumu wyłonił się sam autor „uśmiechniętych książek” – Kornel Makuszyński. Scenkom towarzyszyły autorskie piosenki o patronie (autorem tekstów i muzyki „Kornelowskiego koncertu” był wieloletni dyrektor SOSW Gabriel Szaruga), które wykonywał chór w składzie pracowników z Ośrodka, a także uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Swoimi umiejętnościami tanecznymi popisały się panie i uczniowie z Ośrodka. Następnie głos zabrali zgromadzeni goście. Popłynęły też życzenia i gratulacje z osiągniętego sukcesu. Miłym dodatkiem do ciepłych słów były prezenty. Społeczność Ośrodka dostała m.in. voucher na wybrany seans filmowy do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, zaproszenie do Pałacu Paderewskich w Kaliskach, do Drohiczyna nad Bugiem i Jaworka. Ostatnim, symbolicznym punktem uroczystości było posadzenie pamiątkowego drzewa (buka trójkolorowego) na placu przed Ośrodkiem.

A.K.

Przewiń do góry Skip to content