JESIENNE KOMPOZYCJE

Jesień to pora roku, która zachwyca paletą barw oraz obfitością darów przyrody. Różnobarwne liście, subtelne wrzosy, astry marcinki, chryzantemy, rozchodniki okazałe oraz warzywa i owoce są doskonałym materiałem przyrodniczym do tworzenia efektownych jesiennych kompozycji.

            W nawiązaniu do tematyki zajęć z przysposobienia do pracy uczniowie klasy III dp z zebranych i zakupionych materiałów florystycznych tzn. liści, rozchodnika okazałego, wrzosu, astrów, margerytek, dyni i gąbki florystycznej wykonali według własnej inwencji twórczej roślinne, jesienne dekoracje. Kreowali je z dużym zaangażowaniem, radością i starannością. Efekt końcowy urzekał swoją oryginalnością, gdyż rolę wazonu pełniła wydrążona dynia, której wnętrze zostało wypełnione gąbką florystyczną. W wyżej opisanych zajęciach można dostrzec elementy hortiterapii. Jej ideą jest wykorzystanie ogrodu i jego bogactwa do celów terapeutycznych. Ogrodoterapię dzielimy na bierną i czynną. Bierna terapia ogrodnicza polega na przebywaniu w ogrodzie, spacerowaniu, obserwacji, dotykaniu roślin, a przede wszystkim na pobudzeniu zmysłów bodźcami, jakie dostarczają rośliny. W ramach zaś hortiterapii czynnej prowadzone są zajęcia w ogrodzie (przygotowanie podłoża, siew nasion, pikowanie, rozsady, sadzenie roślin i cebul, pielenie chwastów, podlewanie, cięcia pielęgnacyjne, zbiory roślin na bukiety, owoców i warzyw, grabienie liści, koszenie trawnika), w szklarni, oranżerii oraz pracowniach florystycznych (wykonywanie dekoracji roślinnych: kolaży, bukietów, stroików okolicznościowych). Według dostępnej literatury i przeprowadzonych badań terapia ogrodnicza poprawia sprawność fizyczną, obniża ciśnienie krwi, stymuluje i wyostrza wszystkie zmysły, poprawia nastrój, redukuje stres i napięcie, łagodzi depresję. Znajomość zaś uprawy roślin zwiększa świadomość własnej wartości i pewności siebie, zwiększa poczucie odpowiedzialności, przydatności i spełnienia. Praca w ogrodzie uczy dokładności, cierpliwości, planowania pracy i jej etapów. Zatem zalety roślin, są nieocenione.

            Zachęcam wszystkich do komponowania dekoracji roślinnych o każdej porze roku, gdyż oprócz walorów estetycznych, kontakt z roślinami wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Niech poniższ sentencja towarzyszy nam każdego dnia: ,, Natura zawsze jest zdolna dać dużo tym, którzy pragną ją zrozumieć”- Zofia Gerlach.

                                                                                                                        Monika Szewczyk

Przewiń do góry Skip to content