Edukacja bazalna polega na uczestnictwie dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w kulturze. Zapoznanie dziecka ze światem kultury ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój społeczny ale również samopoczuciu dziecka oraz rozwój nowych doświadczeń.
„Każde dziecko ma prawo do edukacji”
Każdy człowiek ma prawo do edukacji. Wierzę, że osoba z niepełnosprawnością, również ma taką szansę, wedle swoich możliwości i umiejętności, dlatego aby urozmaicić funkcjonowanie uczestników zajęć, przygotowałam treści tematyczne oparte na edukacji bazalnej.
Zajęcia w ramach edukacji bazalnej opierają się na zapoznaniu uczestników ze światem kultury. Dotychczasowe zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze zostały urozmaicone o nowe zajęcia tematyczne. W pierwszych miesiącach nauki wprowadziłam uczestników w świat teatru, malarstwa, muzyki klasycznej. Każde zajęcia dostosowane były do indywidualnych możliwości i umiejętności każdego dziecka. Wprowadzenie w świat kultury dostarczył uczestnikom nowych wrażeń i bodźców sensorycznych. Poznawanie przestrzeni z różnej perspektywy daje dziecku nowe doświadczenia podczas zajęć. Edukacja bazalna nie polega jedynie na wprowadzeni uw świat kultury ale również podążaniu za potrzebami dziecka, które musimy bacznie obserwować. Nie chodzi tu o bierne przekazywanie wiedzy od nauczyciela do uczestnika, lecz o jej wspólne szukanie, nabywanie i utrwalanie.
Staram się, aby moja sala była „kącikiem bazalnym” dla moich uczestników, miejscem gdzie mogą poczuć się komfortowo i bezpiecznie oraz mogli realizować siebie.
Iwona Zarzycka