Dzień z Kornelem Makuszyńskim

„Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu” – pod takim hasłem w SOSW odbył się Dzień Patrona. W tym roku do naszej szkoły zawitał Teatr Kukiełek z przedstawieniem „Niech żyje bal!”

Uroczystości rozpoczęły się od przypomnienia sylwetki patrona – Kornela Makuszyńskiego, znanego autora „uśmiechniętych książek” i pisarza ze „słońcem w herbie”. Dowodem przyjaźni oraz bliskości z Kornelem Makuszyńskim (nasz patron urodził się w Stryju – ukraińskim mieście, w obwodzie lwowskim) i jednocześnie z ukraińskim narodem był występ pani Iryny Pidgainy, której wzruszająca piosenka poruszyła wszystkie serca zgromadzone na sali gimnastycznej. Potem dla dzieci i młodzieży oraz wszystkich pracowników szkoły, wystąpił Teatr Kukiełek. Wśród ulubionych postaci, zaczerpniętych z kart powieści, bajek i komiksów nie zbrakło Basi („Awantura o Basię”), małpki Fiki-Miki, Jacka i Placka („O dwóch takich, co ukradli księżyc”), Ewy („Szaleństwa panny Ewy”), Adasia Cisowskiego(„Szatan z siódmej klasy”), Irenki („Panna z mokrą głową”) i oczywiście Koziołka-Matołka. Bohaterowie wędrując razem w rytm piosenek, śpiewanych przez szkolny zespół muzyczny, zatrzymali się w Pacanowie – które tego dnia, na potrzeby obchodów zamieniło się w salę gimnastyczną. Gościem specjalnym przedstawienia był sam Kornel Makuszyński, który przywitał się z dziećmi i zaprosił wszystkich na bal.

Zanim się on jednak rozpoczął, ogłoszone zostały wyniki konkursu na temat wiedzy z życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Największą wiedzą popisali się: D. Kamiński (I miejsce), K. Małyszka (II miejsce) i K. Wycech (III miejsce). Wyróżnienia trafiły do rąk: A. Kodym, E. Kur, A. Rosy. Nagrody pocieszenia otrzymali: P. Jeznacki i Ł. Sitnicki.

Po gratulacjach i odebraniu nagród uczniowie udali się na stołówkę. Tam w ramach „tłustego czwartku” i uprzejmości właścicieli piekarni „Robson”, uczniowie mogli zjeść smacznego pączka. Zwieńczeniem Dnia Patrona był bal karnawałowy.

A.K.

Przewiń do góry Skip to content