Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze”.

Listopad to miesiąc szczególny dla narodu polskiego, to nie tylko czas upamiętnienia historycznych wydarzeń związanych z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów, ale także czas refleksji i działań  patriotycznych wszystkich obywateli.

W dniu 10 listopada 2023 r. odbyła się w Ośrodku uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która była dla uczniów lekcją historii i patriotyzmu. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” przez wszystkich zgromadzonych. Uczniowie szkoły podstawowej, szkoły branżowej I stopnia i szkoły przysposabiającej do pracy w montażu słowno – muzycznym przypomnieli wydarzenia sprzed wieków. Słowami poezji i pieśni patriotycznych nawiązano do czasów rozbiorów, powstań i I wojny światowej. W inscenizacji uczniowie przedstawili długą i krwawą drogę narodu polskiego do odzyskania suwerenności. Odzyskana niepodległość przez Polskę w 1918 roku okupiona była niezwykłym poświęceniem minionych pokoleń, które przez lata walczyły o wolność, tożsamość narodową, polską tradycję i kulturę. Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom czym są  takie wartości jak niepodległość, wolność i patriotyzm. Akademia była nie tylko okazją do refleksji nad trudną historią naszego kraju, ale także czasem radości, wspólnego świętowania i patriotycznego ducha, który zawsze nas łączy.

Dekoracje na uroczystą akademię oraz montaż słowno-muzyczny przygotowali: Anna Nowatcińska, Barbara Witkowska, Renata Brzezik, Karolina Żołnierzak, Agnieszka Ściechowska, Magdalena Michalczyk.

Przewiń do góry Skip to content